Jak zaokrouhlovat desetinná čísla

Zaokrouhlování je jeden z těch nástrojů, které v matematice používáme velmi často – při výpočtech, odhadech i kontrole výsledků. Ať už chceme číslo zjednodušit, nebo jen napsat „hezčí“ tvar, s tímto postupem se určitě neztratíme.

Co znamená „zaokrouhlit“?

Zaokrouhlení znamená, že číslo nahradíme přibližně stejným číslem, ale jednodušším pro zápis a výpočet.
Např.:
3,141592 → 3,14 (pokud zaokrouhlujeme na dvě desetinná místa)
367,9 → 370 (zaokrouhleno na desítky)

Jedna třetina + jedna pětina
Příklad: 24 16 na 12 8 a to na 3 2 nebo rovnou 🙂

Na první pohled si všimneme, že určitě budeme moct krátit 24 proti 16. Minimálně bychom si řekli, že obě čísla jsou sudá, tedy bychom mohli čísla krátit dvěma, a to bychom dostali dvanáct osmin. Poté bychom si třeba řekli, že můžeme krátit čtyřmi a výsledný zlomek by byl ve tvaru tři poloviny.

Základní pravidlo zaokrouhlování

Pokud máš dvě čísla (čitatel a jmenovatel), můžeš jednoduše zkoušet dělit obě čísla různými děliteli a zjistit, jaký dělitel je pro obě čísla společný. Pokud si vezmete číslo 24, tak to můžete vydělit, když nebudeme počítat jedničku: 2, 3, 4, 6, 8, 12 a 24. To stejné bychom si udělali pro druhé číslo, které dostaneme.

Zaokrouhlení na různá místa

Pokud mají čitatel a jmenovatel už jen společného dělitele 1, je zlomek v základním tvaru nebo například, když obě čísla jsou prvočísla. Tedy tři pětiny jsou již v základním tvaru, jelikož mají jediného společného dělitele 1 a obě čísla byste našli v tabulkách prvočísel.

Připojte se i Vy ke kurzům

Nejen zlomkům se podrobně věnujeme v našich kurzech. Přidejte se k desítkám spokojených studentů a zjistěte, že matematika může být opravdu bez stresu.

4 kroky, jak správně krátit zlomek

1

Podívejte se na čitatele a jmenovatele (pro ujasnění to nahoře je čitatel, to dole jmenovatel 🙂).

2

Najděte jejich největší společný dělitel (klidně to může být i 25, 100 viz tabulka znaků dělitelnosti).

3

Největším společným dělitelem vydělte čitatele i jmenovatele.

4

Zkontrolujte, zda zlomek už nejde krátit a pokud ne, tak gratulujeme, máte zlomek v základním tvaru!

Kdy je číslo dělitelné nějakým číslem aneb znaky dělitelnosti

číslemza podmínky, že…
2Na místě jednotek je sudé číslo (tedy 0, 2, 4, 6 nebo 8) např. 584, 1028
3Ciferný součet čísla je dělitelný třemi beze zbytku např. 681, kde 6 + 8 + 1 = 15 a 15 je dělitelné třemi beze zbytku
4Poslední dvojčíslí je dělitelné čtyřmi např. 8724, kde 24 je dělitelné čtyřmi
5Číslo končí na 0 nebo 5 např. 6540, 10085
6Číslo je dělitelné dvěma i třemi zároveň např. 666, kde na místě jednotek je sudé číslo a 6 + 6 + 6 = 18 a 18 je dělitelné třemi beze zbytku
8Číslo je dělitelné 2 i 4 zároveň (nebo poslední trojčíslí je dělitelné 8) např. 240
9Ciferný součet čísla je dělitelný devíti beze zbytku např. 684, kde 6 + 8 + 4 = 18 a 18 je dělitelné devíti beze zbytku
10Končí na 0 např. 100, 8700
11Rozdíl součtu cifer na lichých pozicích a součtu cifer na sudých pozicích je dělitelný 11 např. 8272 (i způsobem 8 – 2 + 7 – 2 = 11 a 11 je dělitelná jedenácti tedy i původní číslo je dělitelné 11)
25Poslední dvojčíslí je 00, 25, 50 nebo 75 např. 1575, 98625

Vše je o tréninku a u matematiky to platí dvojnásobně. Nevzdávejte to, příklady si propočítejte a kontrolujte třeba i pomocí kalkulačky.

A jak tedy krátit zlomky rychleji?

Celé počítání zrychlíte tím, že si zjistíte největšího společného dělitele nebo rozložíte čísla na prvočísla. Dále budete trénovat časté dvojice čísel a vždy minimálně poznáte, že je číslo dělitelné dvěma, třemi, pěti, to je základ.

Témata k přijímacím zkouškám z matematiky

Chystáte se na přijímací zkoušky na čtyřleté obory středních škol? Tento článek vás přehledně provede všemi klíčovými tématy matematiky, která se v přijímačkách od CERMATu pravidelně objevují.

Zjistíte, co přesně musíte umět z oblasti aritmetiky, zlomků, desetinných čísel, procent, trojčlenky, geometrie, algebraických výrazů, rovnic i soustavy rovnic.

Součástí jsou také praktické tipy, jak si efektivně látku zopakovat, na co se soustředit při tréninku a jak se vyvarovat nejčastějších chyb.

Ať už vás čekají rovnice, slovní úlohy nebo práce s grafy a tabulkami, v tomto článku najdete vše na jednom místě, a to jasně, stručně a bez stresu.

Připravte se chytře a získejte náskok před ostatními uchazeči zde.

Další články, které by vás mohly zajímat